Koža, pored toga što ima ulogu odbrane tela od bakterija i virusa, ona održava ravnotežu tečnosti i ima ulogu u regulaciji telesne temperature.
Koža je veoma osetljiva i prepoznaje i najblaži dodir i bol.
Koža je naš najveći organ i čini skoro šestinu naše telesne težine, samim tim, stanje kože može imati veliki uticaj na naše samopouzdanje.
Struktura kože
Koža se sastoji od tri sloja - epidermisa, dermisa i potkožnog tkiva- od kojih svaki od njih ima nekoliko podslojeva. Povezani delovi kože - folikuli, znojne i lojne žlezde.
Epidermis
1. Bazalni sloj - stratum basale - je najdublji unutrašnji sloj gde se proizvode keranocitne ćelije.
2. Spinozni sloj - stratum spinosum -
keranociti proizvode keratin i dobijaju vretenasti oblik.
3. Granulozni sloj - stratum granulosum -
počinje proces keratinizacije - ćelije proizvode tvrde granule, a te granule se pretvaraju u keratin i epidermalne lipide.
4. Čisti sloj -stratum lucidum- u ovom sloju ćelije su gusto zbijene, pljosnate su i ne razlikuju se jedna od druge.
5. Rožnati sloj -stratum corneum- spoljašnji sloj epidermisa koji ima u proseku oko 20 podslojeva pljosnatih, mrtvih ćelija, u zavisnosti od toga gde se koža nalazi na telu. U procesu deskvamacije te mrtve ćelije se redovno otpuštaju. U ovom sloju su smešteni otvori lojnih i pore znojnih žlezda.
Dermis
-Dermis je elastičan, čvrst srednji sloj kože, koga čine dva podsloja:
1. Donji sloj - stratum reticulare - duboka oblast koja formira fluidnu granicu sa potkožnim tkivom;
2. Gornji sloj -stratum papillare - koji formira definisanu, talasastu granicu sa epidermisom.
Potkožno tkivo - hipodermis
-Potkožno tkivo je najdublji unutrašnji sloj kože koji skladišti energiju dok štiti od udaraca i pruža izolaciju telu. On se uglavnom sastoji od:
1. Masnih ćelija - dipocita - koji su grupisani u jastučaste grupe;
2. Kolagena vlakna -septe/granice - to je lagano i sunđerasto vezivno tkivo koje drži masne ćelije zajedno.
3. Krvni sudovi.
Broj masnih ćelija koje se nalaze u potkožnom tkivu se razlikuje na različitim delovima tela. Takođe, distribucija masnih ćelija se razlikuje kod muškaraca i žena, kao i struktura drugih delova kože.
Funkcija kože
-Koža je od velike važnosti za opšte zdravlje. Zdrava koža deluje kao barijera između spoljašnjeg sveta i unutrašnjosti tela i predstavlja prvu, najbolju odbranu od spoljašnjih faktora.
Zdrava koža ima ujednačen ten, hidrirana je, meka, ima odgovarajuću temperaturu i odgovarajuće je osetljiva na dodir. Kada je prirodna barijera kože oštećena, njena zaštitna funkcija i zdrav izgled su narušeni. Tada koža gubi vlažnost i elastičnost, suva je, puca, peruta se i izgleda grubo. Postaje osetljiva na spoljašnje uticaje - sunce, vetar, hladnoća- i posebno je sklona infekcijama.
Inficirana koža može da se upali jer inflamatorne imuno-ćelije nastupaju kako bi pokušale da obnove oštećenu barijeru i tako zaleče infekciju.
Нема коментара:
Постави коментар