Kako bismo na pravi način negovali svoju kožu, bitno je da znamo kom tipu pripada i koji su odgovarajući preparati za negu.
Takođe, važno je da napravimo razliku između suve i dehidrirane kože.
Dehidrirana koža - to je koža koja nema dovoljnu količinu vode u sebi. Čak i masna koža može biti dehidrirana, jer to nema veze sa masnoćom, već sa vodom.
Upotrebom odgovarajućih preparata za negu kože, jačamo njenu prirodnu barijeru. Takva koža je meka na dodir, bez osećaja svraba i zatezanja.
Rešenja za suvu kožu lica
1. Izbegavati vruće kupke;
2. Izbegavati preparate za negu koji sadrže mirise i boje;
3. Izbegavati suv vazduh - skratiti vreme boravka na vetru i suncu, pre izlaska koristiti kremu koja će zaštiti kožu od spoljašnjih faktora.
Čišćenje i nega suve kože
Prvi korak - upotreba blagog, ali efikasnog preparata za čišćenje kože koja je suva i sklona atopijskom dermatitisu.
Hidratacija - i laktati i urea su dobro podnošljiva, prirodna jedinjenja kože, koja ne izazivaju alergije. Najvažnija je nadoknada prirodnih vlažećih faktora koji privlače i vezuju vlagu. Na taj način će se sprečiti grubost, zatezanje i perutanje kože.
Nega suve kože koja stari
Nega ovakve kože zahteva borbu protiv uobičajenih uzroka starenja kože. Kako koža stari, dolazi do pojave finih linija i bora, gubi se elastičnost kože i njen sjaj. Za negu suve koža koja stari, posebno je važna zaštita od UVA i UVB zračenja.
Hiijaluron
Hijaluron je osnovna komponenta vezivnog tkiva. Ima visoku sposobnost vezivanja vode, raspodele hranljivih materija i regeneracije kože.
Kako koža lica stari, količina hijalurona u epidermisu, a posebno u slojevima donjeg dermisa se smanjuje.
Topikalno primenjena hijaluronska kiselina značajno smanjuje pojavu bora.
Maske za lice
Maske za suvu kožu lica - imaju ulogu da hidriraju kožu. Takve maske najčešće imaju hijaluronsku kiselinu u svom sastavu, koji vraća sjaj koži, hidrira je, oporavlja, smanjuje iritacije, svrab i perutanje.
Da bismo kod kuće napravili masku za suvu kožu, možemo koristiti kombinaciju nekih od sledećih sastojaka: med, jaje, kokosovo ulje, banana, avokado, glina...
Piling
Piling - uklanjanje mrtvih ćelija i nečistoća sa površine kože. Pored toga što čisti kožu, piling ujedno u podstiče cirkulaciju. Nakon pilinga, koža bolje upija proizvode za negu.
Vrste pilinga
1. Mehanički piling - podrazumeva upotrebu sredstava koja će skinuti mrtve ćelije sa površine kože (morska so, šećer, mlevene koštice kajsije) u kombinaciji sa esencijalnim uljima.
Da bismo u kućnim uslovima napravili piling potrebno je:
1. Piling čestice - mlevene koštice kajsije/maslina, morska so ili šećer
2.Ulje - vezuje sastojke i omogućava lakše nanošenje na kožu (kokosovo ulje)
3. Aroma - esencije koje birate prema sopstvenom ukusu
Mehanički piling se obavlja pomoću posebnih četki od prirodne dlake.
-Agresivniji oblik mehaničkog pilinga je -mikrodermoabrazija. Za ovaj vid pilinga koriste se posebni aparati sa kristalnim ili dijamantskim glavama. Ovaj vid pilinga tanji kožu, pa treba biti oprezan, jer česti tretmani mogu oštetiti kožu.
2. Hemijski piling - podrazumeva upotrebu enzima, voćne (AHA) i betahidroksne kiseline (BHAS) koji otpuštaju supstance. Hemijski piling, takođe može biti nežan ili agresivan. Podoban je i za lice i telo.
Nakon pilinga, kožu isprati mlakom vodom i blago posušiti peškirom (ne u potpunosti, kako bi se koža dodatno hidrirala) i obavezno naneti sredstvo za negu kože (mleko za telo, ulje za negu).
Nije dovoljno da suvu kožu hidriramo samo pomoću preparata za negu, već da unosimo dovoljno tečnosti (voda, nezaslađeni čajevi i prirodni ceđeni sokovi od limuna, pomorandže i grejpfruta).
Нема коментара:
Постави коментар